Projekt je nagrađen oznakom kvalitete - Quality label od strane AMPEU.

2.b za Vukovar

Učenici 2.b razreda su u sklopu projektnog tjedna sa svojom učiteljicom obilježili 25 godina od pada grada Vukovara

Na satu razrednika su odgledali kratak film o Vukovaru, čitali tekstove o Vukovaru i razgovarali.

Na satovima likovne kulture crtali su vodotornjeve pastelama te su izradili redefiniciju fotografija Vukovara. Na satu likovne kulture su ujedno slušali i domoljubne pjesme.

U produženom boravku su izrađivali svijeće od kolaža.

Na satu hrvatskog su vježbajući slogove izrezivali slova od kolaža koja čine naslov projekta.

18.11. su zapalili lampion za sve stradale tijekom Domovinskog rata u Vukovaru i u drugim dijelovima Hrvatske.

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This picture slideshow created with Smilebox

2.a za Vukovar

Učenici 2.a razreda sa svojom učiteljicom imali su projektni tjedan obilježavajući 25 godina od pada grada Vukovara.

Na satu razrednika odgledali su kratak film o Vukovaru i razgovarali. Upoznali su lik i djelo Siniše Glavaševića i Blage Zadra. Povezali su se s OŠ Blage Zadra iz Vukovara i 17.11.održali videokonferenciju putem Skype-a, tijekom koje su prezentirali sve što su radili i naučili.

Na satovima likovne kulture izradili su vodotoranj od glinamola te vučedolsku golubicu.

Na satu hrvatskog jezika pisali su činkvine - petostih i akrostih na temu Vukovara te pisane sastavke.

Na satu glazbene kulture slušali su domoljubne pjesme.

Na satu TZK koji je bio organiziran na rolama, skejtu i romobilima rodila se ideja za kratak video na temu pozdrava Vukovaru.

18.11. učenici su donijeli lampione te ih zapalili za sve stradale tijekom Domovinskog rata u Vukovaru i u drugim dijelovima Hrvatske.

Priča tate Vukovarca

Učenici 1.a i 1.b razreda ugostili su u svom razredu 16.11.2016. gosta predavača gospodina Denisa Pšenicu koji im je pripovijedao o svom djetinjstvu i o ratnim danima koje je proveo kao rođeni Vukovarac u Vukovaru.
Tako su učenici 1.-ih razreda obilježili Dane sjećanja na Vukovar.

O projektu

Cilj projekta je obilježiti, prisjetiti se, ispričati, dostojanstveno obilježiti sjećanje na Vukovar 18.11.
Protumačiti ljudska prava, obveze, slobode i jednakopravnost kao osnovu za solidarnost i odgovornost u suvremenom društvu u kojem rastu naši učenici.
Obilježiti stradavanje grada Vukovara, simbola hrvatske patnje i nade.
Objasniti kako ljudske vrijednosti praštanja, suživota i izgradnje novog života pridonose međusobnoj toleranciji i suživotu.
Projekt Udruge hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono, praćen i bilježen na eTwinningu.

Zadaci

Učenike upoznati s pojmom grada heroj Vukovar i dostojanstveno ga obilježiti.
Učenici će moći:
-opisati obilježja hrvatskog domovinskog identiteta
-ukazati na važnost poštivanja života, slobode i jednakosti među svim ljudima
-Kritizirati svaku vrstu nasilja, a posebno uvjetovanog vjerskom i nacionalnom različitošću
-zagovarati pozitivan stav prema demokratskim slobodama, nacionalnim manjinama i zajedničkom suživotu
Sjećamo se da ne zaboravimo, jer onaj tko zaboravi što je bilo, osuđen je da mu se isto ponovi…(S.Glavašević)

Radni postupak

Pripremni period i rad u radionicama unutar razreda, gdje se učenici upoznaju s obilježavanjem, simbolikom i značenjem Vukovara u kontekstu domovinske zahvalnosti.
Sve prikupljene radove, kao produkte radionica objavljivati na TwinSpacu i po potrebi snimiti video priloge.
Izraditi materijal koji bi se uputio u školu u Vukovaru (autor projekta) te na taj način učenici bi obilježili iz kojih dijelova RH su se priključili u projekt.
Učenici iz Vukovara bi slikovno (fotografijom) zabilježili 18.11. te s partnerima na taj način zajednički obilježili 18.11.
Projektni dan bi bio 18.11.(petak) gdje bi sve sadržaje prilagodili obilježavanju tog važnog datuma za hrvatsku povijest.

Očekivani rezultati

Povezivanje učenika iz svih dijelova RH u radu na zajedničkoj temi.
Učenička izrada interaktivnog materijala na temu Vukovara.
Uključivanje i šire zajednice, roditelja, škole i sakupljanje priloga za obnovu Vodotornja.
Povezivanje škola putem videokonferencijom sa školom u Vukovaru.
Bolje upoznati tijek domovinske povijesti.

Osnovna škola Borovje Zagreb / Davora Zbiljskog 7, HR-10000 Zagreb / os-borovje-zg.skole.hr / osnovna.skola.borovje@zg.t-com.hr