Datum objave: 27. kolovoza 2024.
Kategorija: Eko-škola | Projekti

Dan Sunca i Dan Škole

Petak,  4. svibnja  je bio poseban dan u našoj školi.  Naime, tog dana smo proslavili 12. rođendan naše škole, ali  i obilježili Svjetski  dan Sunca. Te dvije prigode smo spojili u jedan događaj, kako i priliči jednoj Ekoškoli.

Naime, Svjetski dan Sunca se obilježava od sedamdesetih godina 20. st. na inicijativu tadašnjeg američkog predsjednika Jimmyja Cartera. U našoj školi smo odali počast suncu na originalan način – gradnjom analematičkog sunčanog  sata.

Sunčani sat je drevna naprava koja pokazuje položaj sunca na nebu, a sjena pokazivača  prikazuje koliko je sati. Ako je pravilno postavljena, može pokazati vrijeme prilično točno.

Naš sat nije obični, nego analematički. Pridjev analematički dobio je po pojmu analema što je krivulja u obliku osmice koja u godini dana ocrtava položaj Sunca zabilježen svakoga dana u isto vrijeme s istoga mjesta. Takvi satovi se javljaju u 16. st. i precizniji su od standardnih sunčanih satova.

Sat su izgradili marljivi učenici 8.a razreda pod vodstvom prof. matematike Kristijana Sabolčeca  i uz pomoć domara Zlatka Tuđine. Sat je smješten u dvorištu škole.

Na žalost, dan predviđen za otvorenje sata je bio kišan pa smo program premjestili u hol škole. Započeo je recitacijama i plesom za koji su zaslužne učiteljice i učenici trećih i četvrtih. Recitacije, od kojih su neke bile i autorske, bile su na temu Sunca i zdravlja.  Nakon toga su u učenici koji su sudjelovali u gradnji sata prezentirali način rada, ali i povijest analematičkog sata. Kratki film koji je uslijedio, pokazao je kako se gradio.

Program je završio prigodnim obraćanjem ravnateljice te pjevanjem školske himne u kojem je zdušno sudjelovala sva publika.

Tako je Sunce, izvor života, ali i obnovljivi izvor energije, dobilo počast kakvu zaslužuje.

Prezentacija učenika o analematičkom satu i obilježavanju Dana Sunca:

eTwinning škola

Naša škola je nagrađena statusom etwinning škole - the eTwinning School Label za 2023.-2024. školsku godinu, zahvaljući provedbi brojnih etwinning projekata. Prvi puta status etwinning škole ponijeli smo 2018.-2019.  Čestitamo svim...