Na temelju poziva koji je bio otvoren u trajanju od 10.10.2023. do 27.10.2023. naša škola je iskazala interes za sudjelovanje u projektu “Mali, ali veliki ekoratnici”. Odabir škola je izvršen prema specifičnostima i statusu eko škole, interesu uprave škole, njezinih učenika i učitelja, prema statusu postojećih projekata te željama škole za poboljšanjem osvještenosti svojih korisnika i razvoj budućih projekata. Među 14 pristiglih prijava, naša škola je jedna od sedam odabranih.
Edukativne radionice i predavanja održane su 7. prosinca 2023. u suradnji s Terra Hub-om.
- Teorijski dio
Teorija o pravilnom gospodarenju energijom, vodom i otpadom, zašto je to danas problem, ali i izazov.
Zaštita mora, zašto je plastika problem, kako smanjiti upotrebu plastike u svakodnevici.
Kako da budem mali, ali veliki “eko ratnik” i djelujem na ostale?
Kako živjeti s “jako malo otpada” (eng. zero waste način života) i na ekološki manje invazivan način. - Praktični dio
Prezentacija tehnologije na obnovljive izvore energije kao primjerice malo solarno kuhalo, mali solarni kolektor, mala vjetrenjača, solarna pećnica i mali solarni fotonaponski sustav za vikendicu i slično.
Osvještavanje problema zagađenja otpadom u okolišu. Što se događa s otpadom ako se ostavi u prirodi? Koja su stanja raspadanja? Koji je utjecaj na okoliš/more?
Što želimo postići ovim radionicama?
– Jačati izgradnju svijesti i stjecanje znanja: Ova edukacija pomaže djeci i mladima razumjeti utjecaj ljudskih aktivnosti na okoliš i posljedice neodrživih praksi.
– Razvijati vještine kritičkog mišljenja: Ova edukacija potiče djecu i mlade da kritički razmišljaju o složenim pitanjima i da razmatraju širu sliku, što su starije generacije mogle bolje napraviti i koji su koraci potrebni danas da popravimo stanje u prirodi.
– Poticanje osjećaja odgovornosti: Ova edukacija uči djecu i mlade da preuzmu odgovornost za svoje postupke i da donose odluke koje promiču održivost. Na njima ostaje budućnost.
– Jačanje vještina upravljanja: Ova edukacija potiče djecu i mlade da preuzmu aktivnu ulogu u zaštiti okoliša.
– Poticanje kreativnosti: Ova edukacija djeci i mladima pruža prilike za razvijanje kreativnih rješenja za ekološke probleme i razmišljanje izvan ustaljenih okvira.
Zašto smatramo da je to važno?
Klimatske promjene imaju znatne posljedice za zdravlje i budućnost djece i mladih, dok oni nemaju mnogo mogućnosti niti moć da ograniče svoju štetu, što ih čini ranjivima na povećanu klimatsku tjeskobu. Kvalitativne studije pokazuju da je klimatska anksioznost povezana s percepcijom neadekvatnog djelovanja odraslih i vlada, osjećajem izdaje i napuštenosti. Istraživanje o utjecaju klimatskih promjena na mlade, objavljeno u medicinskom časopisu Lancet pokazalo je da je strah od klimatskih promjena povezan s percepcijom neadekvatnog djelovanja odraslih i vladajućih struktura te stoga ovakvim projektima želimo pomoći djeci i mladima da usvoje znanja i vještine kojima će poduzeti nešto konkretno za poboljšanje svojih životnih okolnosti te tako ublažiti osjećaj tjeskobe.
Također, kao udruga partner smo u projektu „METAR do bolje klime” – Mreža za edukaciju, tranziciju, adaptaciju i razvoj, kroz koji su u suradnji s Forumom za slobodu odgoja razvijene smjernice „Škole za održivu budućnost: smjernice za odgojno-obrazovni sustav u prilagodbi klimatskim promjenama i ublažavanja njihovih posljedica“. Ovaj edukacijski program naš je izravan doprinos u osnaživanju škola za provedbu Smjernica i zajedničko kreiranje održive budućnosti.
Provedbu projekta i održavanje radionica omogućuju sredstva iz proračuna Grada Zagreba za 2023. godinu odobrena putem Javnog natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja zaštite okoliša i održivog razvoja.